Mýty o očích

Každý z nás někdy slyšel nějakou pověru o očích, některé si proto představíme.

Mrkev jako ochránce

Určitě jste slyšeli, hlavně jako malé děti, že pokud budete jíst mrkev, tak budete mít dobrý zrak.

Pravda to je, ale tak napůl. Konzumace je přínosná ale není všehoschopná, zrak nám určitě nezlepší ale chrání. Dobrou zprávou je, že k ochraně zraku pomáhá i malé množství této potraviny. Dle zdroje ze kterého vycházíme, stačí 1 mrkev denně a dojde k překročení 400 % množství denní dávky vitamínu A. Takže naše doporučení je jasné – stačí kousek mrkve denně a prospěch bude mít celé tělo.

Počítač a zrak

Také jste byly často vyhánění od počítače, protože jste na něm byly déle? A také Vám říkali, že si kazíte zrak,když pořád jen hrajete? Dnes víme, že se oči nekazí ale dochází k jejich únavě a vysušování. Zvlášt v zimních měsících je dobré dodržovat přestávky, protože i suchý vzduch v kanceláři „napomáhá“ k vysoušení očí.

Sportem k poškození očí?

Pravdou je, že nekteré sporty mohou být velmi nebezpečné pro naše oči. Na pozoru by měli být hlavně lidé krátkozrací, protože mají jiný tvar oční bulvy.

„To mimo jiné znamená napnutější sítnici, rozprostřenou na větší ploše a s tendencí k degenerativním změnám v místech, kde je nejvíce namáhaná. Proto mají krátkozrací lidé vyšší riziko odchlípení sítnice, které začíná vznikem trhliny v oslabených místech. Obvykle při prudkém pohybu, změnou směru, úderem do hlavy, pádem nebo tupým poraněním oka,“ vysvětluje MUDr. Tomáš Juhás. Máme tedy doporučení pro ty kteří trpí krátkozrakostí – alespoň 1 za rok navštivte oftalmologa a při sportu na sebe dávejte pozor!

Zdroj: http://ona.idnes.cz/sledovanim-televize-zblizka-si-znicite-oci-aneb-nejvetsi-myty-o-zraku-1ew-/zdravi.aspx?c=A100701_160227_zdravi_bad

Zdroj: https://www.novinky.cz/zena/zdravi/383276-sportovani-skodi-mrkev-pomaha-aneb-pravdy-a-myty-o-ocich.html