Jak se co nejúčinněji chránit před koronavirem , který proniká na všechny otevřené sliznice a tudíž i oči.
Odborníci radí, že chránit si oči (stejně jako ústa a ruce), může zpomalit šíření koronaviru. Pozor, lidé, kteří jsou nakažení koronavirem mohou nemoc šířit i slzami. Koronavirus také může způsobit tzv. zánět spojivek, jedná se však o vzácnost. Pokud ale potkáte někoho se zánětem spojivek, nepropadejte hned panice, neznamená to hned, že se jedná o nakaženou osobu. Zdravotníci se domnívají, že se zánět spojivek objeví maximálně u 3% lidí infikovaných koronavirem.
Jak pomoci sobě a ostatním
„Je důležité si uvědomit, že ačkoli existuje mnoho obav spojených s koronavirem, jako preventivní opatření je zachovat si hlavně zdravý rozum, který dokáže vám pomůže snížit riziko infekce. Dále si hodně myjte ruce, dodržujte správnou hygienu kontaktních čoček a nedotýkejte se zbytečně obličeje (tření nosu, úst a zejména očí). Můžete kombinovat roztoky na kontaktní čočky, kdy střídáte peroxidový a dezinfekční, jež uchovává kontaktní čočky po dobu, kdy je nenosíte. Mezi nejkvalitnější roztoky patří ty, které obsahují hyaluronát sodný – lubrikační látku zcela kompatibilní s lidským organismem. Roztok v pouzdře vyměňujte každý den.
Přinášíme 5 způsobů jak je možné ochránit sebe i ostatní
1. Očekávejte změny a nová opatření při vyšetřování očí
Když půjdete na vyšetření očí, můžete být nervózní z návštěvy ordinace (kvůli šíření viru). Oftalmologové sedí denně tváří v tvář s mnoha pacienty. Během zkoušky štěrbinovou lampou bude obličej lékaře jen pár centimetrů od vaší. Ujišťujeme vás však, že oční lékaři, stejně jako všichni zdravotníci, dodržují přísné hygienické a dezinfekční pokyny.
Nově můžete očekávat:
Můžete být požádáni, abyste místo obvyklé čekárny čekali venku nebo v autě. Toto opatření chrání vás, ostatní pacienty a ostatní personál před bakteriemi a viry, které by mohly cirkulovat v přeplněných prostorech čekáren. Nebuďte překvapení, když váš oftalmolog bude mít nyní ochranný štít.
Oční lékaři/optometristé doporučují následující bezpečnostní opatření:
- Pokud máte kašel nebo horečku, omluvte se z vyšetření, tuto skutečnost oznamte dříve než později. Pokud vaše návštěva není naléhavá, mohou vás požádat, abyste zůstali doma.
- Pokud se Vám chce během vyšetření kašlat/kýchat , odkloňte hlavu z měřícího přístroje a zakryjte si ústa kapesníkem. Poté si co nejdříve umyjte ruce mýdlem a vodou.
2. pokud nosíte kontaktní čočky, vyměňte je raději za brýle
Nositelé kontaktních čoček se dotýkají svých očí více než průměrný člověk. „Zvažte častější nošení brýlí, zvláště pokud máte sklon se často dotýkat očí. Nahrazením čoček brýlemi může snížit podráždění a donutit vás se méně dotýkat očí,“ radí Dr. Tuli. Pokud budete i nadále nosit kontaktní čočky, postupujte podle těchto hygienických tipů, abyste omezili riziko infekce.
3. Nošení brýlí může přidat další vrstvu ochrany
Brýlové čočky nebo sluneční brýle mohou chránit vaše oči před infikovanými respiračními kapičkami. Neposkytují však 100% zabezpečení. Virus může stále zasáhnout vaše oči z exponovaných stran, vrchů a spodků vašich brýlí. Pokud pečujete o nemocného pacienta nebo potenciálně exponovanou osobu, mohou ochranné brýle nabídnout silnější obranu.
4. Udělejte si zásobu očních kapek/léky obecně
Odborníci radí, aby se pacienti zásobili léky/kapkami, tak, abych jich měli dost pro případ, že zůstanou v karanténě nebo pokud dojde během ohniska k omezení zásob. Nečekejte na poslední chvíli, než se obrátíte na svého dodavatele či očního lékaře.
5. Vyvarujte se tření očí
Děláme to všichni. I když může být obtížné tento přirozený zvyk zlomit, sníží se tím vaše riziko infekce. Pokud cítíte nutkání na svědění nebo tření očí nebo dokonce na úpravu brýlí, použijte místo prstů kapesník. Suché oči mohou vést k většímu tření. Pokud máte suché oči, zvažte použití hydratační kapek.. Pokud se z nějakého důvodu musíte dotknout očí – dokonce i pro aplikaci očních kapek – nejprve si řádně umyjte ruce mýdlem a vodou po dobu nejméně 20 sekund.
A nezapomeňte …
Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (The Centers for Disease Control and Prevention – zkratka CDC) nabízí obecné pokyny pro prevenci šíření koronaviru a ochranu vašeho zdraví:
- Umyjte si ruce mýdlem a vodou po dobu nejméně 20 sekund.
- Před jídlem, po použití toalety, kýchání, kašlání nebo foukání nosu byste si měli zvláště umýt ruce.
- Pokud se nemůžete dostat k dřezu, použijte dezinfekci do kapsy, který obsahuje nejméně 60% alkoholu.
- Nedotýkejte se obličeje – zejména očí, nosu a úst.
- Pokud kašlete nebo kýcháte, zakryjte si obličej loktem nebo kapesníkem. Kapesník, okamžitě ho vyhoďte. Pak si umyjte ruce.
- Když jste nemocní, zůstaňte doma.
- Pravidelně dezinfikujte povrchy a předměty, kterých se dotýkáte (hlavně kliky a vrchní desky).